پرسشنامه، تست و آزمون‌های روان‌شناسی

معرفی آزمون‌ها و نرم‌افزارهای موسسه آزمون‌یار پویا
حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ، برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

پرسشنامه مقابله با شرایط پر استرس[1]

(CISS)

پرسشنامه مقابله با شرایط پر استرس در سال 1990 توسط اندلر و پارکر به منظور ارزیابی نحوه رویایی افراد با مشکلاتشان ساخته شد. این آزمون دارای 48 عبارت است و سه سبک مقابله اصلی، یعنی مقابله مسئله مدار، که به معنای کنترل هیجانات و برنامه ریزی برای حل گام به گام مسئله است، مقابله هیجان مدار، که در آن فرد به جای تمرکز بر خود مسئله بر هیجانات ناشی از آن تمرکز کرده و به جای حل مشکل برای کاهش دادن هیجانات منفی تلاش می‌کند و سبک مقابله اجتنابی که در فرد از روبرو شدن با مشکل اجتناب می‌کند، زیرمقیاس مقابله اجتنابی خود به دو بعد سرگرمی اجتماعی و توجه گردانی تقسیم می‌شود.

 [1] . Coping Inventory for Stressful Situations

 

 

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا

نویسنده : آزمون‌یار پویا - ساعت ۱٢:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۳٠
نظرات ()    |   لینک ثابت    |   تگ پرسشنامه و تگ مقابله با استرس


مقیاس سازگاری اجتماعی[1]

(SAS)

معرفی

مقیاس سازگاری اجتماعی به عنوان یک مقیاس برآیند برای ارزیابی درمان دارویی و روان درمانی بیماران افسرده طراحی شده است. در حال حاضر از این مقیاس برای سنجش سازگاری بیماران و افراد سالم به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود.

استفاده روز افزون از این مقیاس خودسنجی نشان دهنده تمایل فزاینده برای ارزیابی سازگاری موفقیت‌آمیز با زندگی در اجتماع، جدا از مشکلات عملکرد در نقش‌های خاص است. رویکرد بیشتر مربوط به بیمارانی است که نشانه‌های بالینی قابل توجهی نداشته‌اند و درمان بالینی دریافت کرده‌اند.

مبنای نظری و محتوای عبارات به کار رفته در آزمون از مصاحبۀ ساخت‌دار و نمره‌گذاری شده گرلند برای ارزیابی ناسازگاری و مطالعات تجربی اولیه به وسیلۀ پی کل[2] و ویسمن[3]  در سال 1999 گرفته شده است. این مقیاس روابط بین فردی را در نقش‌های مختلف، شامل احساسات، رضایت، اختلاف، و عملکرد ارزیابی می‌کند. ساختار آزمون 2 بعد مجزا را نشان می‌دهد : 6 حوزه نقشی (مانند: کاری، خانوادگی) و 5 بُعد از سازگاری که برای هر کدام از حوزه نقش‌ها (متناسب با نقش) انتخاب شدند. مقیاس سازگاری اجتماعی در ابتدا به عنوان برنامۀ مصاحبه تهیه و سپس به یک آزمون خودسنجی تبدیل شد، نسخۀ خودسنجی از لحاظ ارزان بودن برای مجری سودمند است و هم چنین سوگیری مصاحبه کننده در آن اثر ندارد. نسخۀ خودسنجی به وسیلۀ پاسخ دهنده تکمیل می‌شود، امّا خویشاوندان وی نیز می‌توانند آن را تکمیل کنند.[1]- The Social Adjustment Scale

2. Paykel

3. Myrna M. Weissman

 

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا

نویسنده : آزمون‌یار پویا - ساعت ٧:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/۱٢
نظرات ()    |   لینک ثابت    |   تگ مقیاس و تگ سازگاری اجتماعی


پرسشنامه استرس شغلی بیمارستانی[1]

(HSS-35)

  این پرسشنامه به منظور سنجش عوامل استرس زا در محیط‌های کاری (به ویژه در محیط‌های بیمارستانی و درمانی) تدوین و طراحی شده است و مشتمل بر 35 سؤال است که 10 زیرمقیاس گرانباری (بارکاری نقش)، بی‌کفایتی (کم باری) نقش، ناسازگاری (دوگانگی) نقش، ابهام نقش، روابط با مافوق و همکار، نوبت کاری، عوامل فیزیکی، عوامل شیمیایی، عوامل بیولوژیکی و عوامل ارگونومیکی را مورد بررسی قرار می‌دهد.


[1] -Hospital Stress Scale

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا

نویسنده : آزمون‌یار پویا - ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٦
نظرات ()    |   لینک ثابت    |   تگ پرسشنامه و تگ استرس شغلی


Powered By Persianblog.ir - Designed By Payam salami pargoo