پرسشنامه، تست و آزمون‌های روان‌شناسی

معرفی آزمون‌ها و نرم‌افزارهای موسسه آزمون‌یار پویا
حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ، برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

پرسشنامه افکار وسواسی ـ‌ (44 -OBQ )

گروه کاری دریافت‌های شناختی در اختلال وسواس فکری ـ عملی (OCCW) یک گروه بین‌المللی از محققان علاقمند شناسایی و درک بهتر نقش عوامل شناختی در زمینه OCD هستند. این پرسشنامه که برگرفته از فرم اصلی OBQ-77 است، شامل 44 پرسش است. تغییر تعداد پرسش‌ها و تدوین OBQ-44 به وسیله OCCWG که همان ابداع کننده آزمون OBQ-77 می‌باشند، انجام شد. این گروه پرسشنامه باورهای وسواسی (OBQ-44) را به عنوان ابزاری برای ارزیابی نقش شناخت‌ها در سبب‌شناسی و حفظ وسواس تدوین نموده‌اند (OCCWG، 1997، 2001، 2003). OBQ شامل باورهای ناکارآمد؛ احساس مسئولیت/ ارزیابی بی‌خطر و تهدید (RT)، کمال‌طلبی/ نیاز به کسب اطمینان و قطعیت (PC) و اهمیت کنترل افکار (ICT) است. بر اساس تعریف OCCWG (1997) باورها شامل فرض‌های عام، نسبتاً بادوام و پایداری هستند که مختص یک واقعیت معین نمی‌باشند. تاکنون پرسشنامه OBQ-44 روی جمعیت غیربالینی غیر انگلیسی زبان اجرا شده است. با توجه به تازگی موضوع، تحقیقات کمی روی OBQ به عنوان یک پرسشنامه معتبر در زمینه سنجش حوزه ‌شناخت در وسواس انجام شده که به شرح زیر است :

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در شرکت آزمون‌یارِ پویا موجود است.

(از محصولات شرکت آزمون یار پویا)

اولین بخش تحقیق OCCWG، (2003) روی 248 بیمار وسواسی ( با ملاک‌های تشخیصی DSM-IV )، 105 بیمار مبتلا به اختلالات اضطرابی بدون علایم وسواس، 87 نفر از از جمعیت عمومی و 291 دانشجو انجام شد. نتایج نشان داد که OBQ دارای ثبات درونی (80/ 0a=) و پایایی بازآزمون مناسب است. افراد مبتلا به وسواس در مقایسه با دانشجویان وگروه شاهد (جامعه عادی ) در کلیه خرده مقیاس‌های OBQ تفاوت معنی‌دار داشتند. به علاوه، سه خرده مقیاس OBQ (احساس مسؤلیت، کمال‌طلبی و اهمیت و کنترل افکار) افراد مبتلا به وسواس را از گروه کنترل و اضطرابی متمایز می‌ساخت. از طرف دیگر، بیماران اضطرابی در مقایسه با گروه غیر بالینی در کلیه خرده مقیاس‌های OBQ تفاوت معنادار داشتند. با توجه به یافته‌های بالا، ظاهراً سه حوزه شناخت در OBQ ( ناتوانی در تحمل عدم اطمینان ، ارزیابی بیش از حد خطر و تهدید و همچنین کمال طلبی) با OCD  رابطه دارد، ولی مختص OCD نیست.

خرده مقیاس‌های OBQ-44

پرسشنامه باورهای وسواسی ( , OCCWG2001) OBQ-44 شامل 44 پرسش است که ابعاد بیماری‌زایی را در حیطه شناخت در بیماران مبتلا به وسواس فکری ـ عملی مورد ارزیابی قراز می‌دهد. از پاسخ دهنده درخواست می‌شود، میزان موافقت یا مخالفت خود را با هر کدام از گزینه‌ها که روی مقیاس یک تا هفت رتبه‌بندی شده است، اعلام کند  آزمون از شش زیرگروه افکار تشکیل شده است که دامنه‌های کلیدی حوزه‌های شناخت در اختلال وسواس فکری ـ عملی هستند، شامل احساس مسئولیت برای صدمه و آسیب / ارزیابی تهدید و خطر)، کمال‌طلبی/ نیاز به برخورداری از اطمینان اهمیت دادن به افکار / کنترل افکار. این پرسشنامه به فارسی ترجمه شده و از روایی و پایایی بالایی در جمعیت ایرانی برخوردار است (شمس و همکاران 1384).

 

منابع

1.      شمس، گ، کرم قدیری، ن، اسماعیلی، ی، و ابراهیم‌خانی، ن. (1384) اعتبار و پایایی نسخه فارسی پرسشنامه باورهای وسواسی-44 فصلنامه تازه‌های علوم شناختی، 6 ، 36-23.

2.      Obsessive Compulsive Cognitions Working Group. (2003).Psychometric validation of the Obsessive Beliefs Questionnaire and the Interpretations of Intrusions Inventory: Part I. Behaviors Research & Therapy, 41, 863-878.

3.      Obsessive Compulsive Cognitions Working Group. (2001). Development and initial validation of the obsessive beliefs questionnaire and the interpretation of intrusions inventory. Behavior Research and Therapy, 39, 987–1006.


نویسنده : آزمون‌یار پویا - ساعت ٩:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱٠/۱٤
نظرات ()    |   لینک ثابت    |   تگ پرسشنامه و تگ افکار وسواسی


Powered By Persianblog.ir - Designed By Payam salami pargoo