پرسشنامه، تست و آزمون‌های روان‌شناسی

معرفی آزمون‌ها و نرم‌افزارهای موسسه آزمون‌یار پویا
حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ، برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

پرسشنامه  12 سؤالی کیفیت زندگی

(SF-12)

از  دهه 1930 مفهوم کیفیت زندگی مورد توجه دانشمندان علوم روان شناسی، اقتصاد، سیاست، جامعه شناسی و پزشکی به صورت یک موضوع میان رشته ای، قرارگرفت. به این ترتیب در خصوص معنی کیفیت زندگی تعابیر و تعاریف متعددی مطرح شد. سازمان جهانی بهداشت در سال 2000 این مفهوم را به این صورت تعریف کرده است: کیفیت زندگی، درک افراد از وضعیت خود در زندگی از نظر فرهنگ، سیستم ارزشی که در آن زندگی می‌کنند، اهداف، انتظارات، استانداردها و اولویت هایشان است، پس کاملاً فردی بوده و توسط دیگران قابل مشاهده نیست و بر درک افراد از جنبه های مختلف زندگی شان استوار است.

          برای سنجش کیفیت زندگی، پرسشنامه‌های متعددی وجود دارد که از این میان می‌توان به پرسشنامه 192 سئوالی پرسشنامه‌های فرم کوتاه و فرم 100 سئوالی سازمان جهانی بهداشت (WHOQOL-100 وWHOQOL-BREF) و پرسشنامه  36 و 26 سئوالی اشاره کرد. یکی از پرسشنامه هایی که اغلب به منظور سنجش سریع  مورد توجه قرار گرفته پرسشنامه کیفیت زندگی12 سؤالی است.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود  است.

ورود به سایت  آزمون یار  پویانویسنده : آزمون‌یار پویا - ساعت ٩:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱۱/٧
نظرات ()    |   لینک ثابت    |   تگ پرسشنامه


Powered By Persianblog.ir - Designed By Payam salami pargoo