پرسشنامه، تست و آزمون‌های روان‌شناسی

معرفی آزمون‌ها و نرم‌افزارهای موسسه آزمون‌یار پویا
حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ، برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

پرسشنامه بنیان­های اخلاقی

مقدمه

روان‌شناسان اجتماعی، دانشمندان علوم اعصاب و علوم رفتاری شروع به درمان قضاوت اخلاقی و تصمیم­گیری به عنوان یک موضوع اصلی تحقیق کرده­اند. با این وجود امروزه، هنوز هم پژوهش در این زمینه تا حد زیادی محدود به مسائل مربوط به آسیب و انصاف (از جمله حقوق) است. کلبرگ قطعا متوجه شده که مردم گاهی اوقات قضاوت­های اخلاقی­شان را بر اساس توجیهات در سطح گروه و نگرانی­های اخلاقی مانند قدرت، وفاداری و سنت انجام می­دهند اما او فکر می­کرد که چنین تفکری نارس و مرسوم بود و  بخشی از  "قانون و نظم" اخلاق در مرحله چهارم تحول اخلاقی است.

ما چگونه می­توانیم نگرانی­های اخلاقی را اندازه بگیریم زمانی که مردم در مورد اینکه "اخلاق" به چه معناست؟ اختلاف نظر دارند. برای حل این مشکل هایت و گراهام (2007) به ایجاد  تئوری  بنیان­های  اخلاقی (MFT) و پرسشنامه مبانی اخلاقی  پرداختند که به اندازه­گیری پنج بعد اخلاقی: آسیب / مراقبت، انصاف، وفاداری به گروه، احترام  به مرجعیت وخلوص می­پردازد و استفاده از این پنج بنیاد اخلاقی  فراهم
آوردن فرصتی برای درک بهتر تنوع اخلاقی است.

معرفی

این مقیاس شامل 30 عبارت است که به منظور ارزیابی و سنجش ابعاد پنج­گانه اخلاق که به عقیده هایت و گراهام این پنج بعد، ابعاد اساسی و بنیادی اخلاق در بین فرهنگ­ها و هویت­های مختلف قومی، نژادی و زبانی هستند، می­پردازد.

 

5 زیرمقیاس این پرسشنامه عبارتند از:

1)    زیرمقیاس مراقبت/آسیب: این بعد به سیستم­های دلبستگی ما و توانایی احساس و (دوست نداشتن) درد دیگران و فضائلی مثل مهربانی، نجابت و پرورش مربوط می­شود.

2)    زیرمقیاس انصاف (عدالت): این بعد به روند تکاملی نوع دوستی متقابل مربوط می­شود. تولید ایده­هایی مثل عدالت، حقوق و استقلال.

3)  زیرمقیاس وفاداری به گروه: این بعد انسان­ها را  به عنوان موجودات قبیله­ای که قادر به تشکیل ائتلاف هستند در نظر می­گیرد این زمینه مربوط به فضائلی مثل وطن پرستی و از خود گذشتگی برای گروه است. "یکی برای همه، همه برای یکی."

4)    زیرمقیاس احترام به مرجعیت: این بعد بر اساس تعاملات اجتماعی سلسله مراتبی شکل گرفته است. این زمینه مربوط به فضائلی مثل رهبری و از جمله احترام به اقتدار مشروع و احترام به سنت­ها است.

5)  زیرمقیاس خلوص: این بعد بر اساس مفاهیم دینی و تلاش برای زندگی در یک سطح عالی و اصیل و کمتر نفسانی است.

توجه: این آزمون جهت  بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود  است.

ورود به سایت  آزمون یار  پویا

 


نویسنده : آزمون‌یار پویا - ساعت ۸:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱٢/٢٥
نظرات ()    |   لینک ثابت    |   تگ پرسشنامه و تگ بنیان های اخلاقی


Powered By Persianblog.ir - Designed By Payam salami pargoo