پرسشنامه، تست و آزمون‌های روان‌شناسی

معرفی آزمون‌ها و نرم‌افزارهای موسسه آزمون‌یار پویا
حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ، برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

مقیاس اعتماد در روابط بین فردی[1]

معرفی آزمون

مقیاس اعتماد (رمپل و هولمز،1986) نسخۀ تجدید نظر شدۀ مقیاس اعتماد (رمپل و هولمز، 1985) است که در مطالعۀ دیگری به کار رفته بود. این آزمون یک ابزار خودگزارشی 18 عبارتی است و آزمودنی باید در یک مقیاس لیکرت 7 درجه‌ای (از کاملاً، مخالفم تا کاملاً موافقم) میزان مخالفت یا موافقت خود با هر یک از عبارات را مشخص کند. مقیاس اعتماد به منظور ارزیابی میزان اعتماد افراد به همسر یا شریکشان ساخته شده است. رمپل و هولمز اعتماد را اینگونه تعریف کرده اند: ((میزان اطمینانی که که هنگام  فکر کردن به رابطه تان، احساس می کنید)). بعضی از گویه های این پرسشنامه از مقیاس روابط بین فردی (IRS) که توسط شلاین، گورنی  و استوور تهیه شده، گرفته شده است.

این مقیاس دارای 3 زیرمقیاس: پیش بینی پذیری، قابلیت اعتماد و وفاداری است. پیش‌بینی پذیری به عنوان ((توانایی ما در پیشگویی رفتار های خاص شریکمان (اعم از مطلوب و نامطلوب) )) تعریف شده است. فرد پیش بینی پذیر به طور یکسان و ثابتی رفتار می کند و این ثبات رفتار،حتی شامل جنبه های بد رفتار او نیز می شود. قابلیت اعتماد به صورت ((توانایی اعتماد به شریکمان در هنگام مواجهه با خطر و آسیب بالقوه )) تعریف شده و وفاداری نیز به معنای ویژگی ای که فرد را قادر را می سازد احساس کند شریکش به حمایت و توجه او ادامه می دهد، است.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در شرکت آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویانویسنده : آزمون‌یار پویا - ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٩/۱٢
نظرات ()    |   لینک ثابت    |   تگ مقیاس و تگ اعتماد در روابط بین فردی


Powered By Persianblog.ir - Designed By Payam salami pargoo