پرسشنامه، تست و آزمون‌های روان‌شناسی

معرفی آزمون‌ها و نرم‌افزارهای موسسه آزمون‌یار پویا
حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ، برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

پرسشنامه هوش فرهنگی

 محققین زیادی در جستجوی این موضوع هستند که چرا برخی افراد در موقعیت‌های فرهنگی متفاوت موثر و موفق‌تر از دیگران عمل می‌کنند و این موضوع را در زمینه‌های مختلف، مهم تلقی می‌کنند. 

هوش فرهنگی معانی مختلفی دارد که می‌تواند به منزله تکمیل کننده یکدیگر در نظر گرفته شوند. هوش فرهنگی به منظور قابلیت فردی برای عمل و اداره کردن به لحاظ فرهنگی با کارایی در زمینه‌های گوناگون یا محیط‌های متعددی تعریف می‌شود (آنگ و همکاران 2007). یعنی، هوش فرهنگی بررسی می‌کند چگونه کسی می‌تواند زمانیکه در یک محیط بین فرهنگی محیطی که فرد از امکانات و مهارتهای آنها شناختی ندارد، خود را وفق دهد و پیشرفت کند (بریشلی و وورسلی مکنب 2006). هوش فرهنگی، نوعی هوش است که بر روی توانای برای درک، استدلال و رفتار در محیط‌های بین فرهنگی مختلف، متمرکز می‌شود (آنگ و همکاران 2007).

عامل انگیزشی هوش فرهنگی اشاره به ارزش‌ها، اهداف و انتظارات سودمند دارد. افرادی با سطح بالای هوش فرهنگی انگیزشی، توانایی سازگار شدن و یادگیری در حیطه زمینه فرهنگی نوین، بعلت تمایل فطری خویش به انجام چنین کارهایی را دارند (آنگ و همکاران2007).

 عامل دانشی هوش فرهنگی اشاره به دانش درونی دارد که با این فرایند و استدلال اطلاعات، سرو کار دارد   ( ارلی وآنگ 2003 ).  هوش فرهنگی دانشی، آگاهی داشتن از اختلافات میان فرهنگ‌ها را با توجه به ابعاد اساسی ارزش‌های فرهنگی را در بر می‌گیرد.

هوش رفتاری اشاره به «آشکار سازنده بیرونی یا آشکار کردن عمل دارد: یعنی آنچه که مردم انجام می‌دهند بدون اینکه به آن فکر کنند» (آنگ و همکاران 2007). افرادی با سطح بالای هوش فرهنگی رفتاری، می‌توانند دارای یک روش مناسب با زمینه‌های فرهنگی گوناگون در خصوص چنین رفتارهایی مثل صدا، زبان احوال پرسی و حرکات اجتماعی باشند (گادی کانت، تینگ تومی و چو آ[1]، 1988).

پرسشنامه هوش فرهنگی 20 سوالی که توسط آنگ و همکاران در سال 2004 طراحی شده است.این پرسشنامه دارای چهار عامل است که عبارت است از: راهبرد یا فراشناخت، دانش یا شناخت، انگیزشی، رفتاری.


توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا


نویسنده : آزمون‌یار پویا - ساعت ٥:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱۱/٢۸
نظرات ()    |   لینک ثابت    |   تگ پرسشنامه و تگ هوش فرهنگی


Powered By Persianblog.ir - Designed By Payam salami pargoo