پرسشنامه پرخاشگری رابطه‌ای و آشکار

 

پرسشنامه پرخاشگری رابطه‌ای و آشکار

کودکان دبستانی

معرفی

یکی از شایع‌ترین مشکلات کودکان خردسال و علت مراجعه به روان‌شناس، پرخاشگری است. در گذشته تحقیقات متمرکز بر پرخاشگری آشکار بود که در بر گیرنده رفتار‌های خصمانه همراه با زدن، هل دادن، پرتاب اشیا یا به شکل کلامی و خصمانه نظیر ناسزا گویی، تهدید کلامی و داد و فریاد است که به‌طور مستقیم موجب آزار دیگران می‌شود (زی، فارمر و کرنز 2003) و ممکن است نسبت به حیوانات نیز بروز کند (هالپرین، مک کی و نیو کورن، 2002). 

ابزارهای اندازه‌گیری پرخاشگری برای کودکان دبستانی محدود است و تا کنون مقیاسی ویژه کودکان ایرانی که در بر گیرنده تمام ابعاد پرخاشگری باشد، تهیه نشده است. پس با بررسی منابع موجود و ابزارهای استفاده شده در دیگر پژوهش‌ها (هالپرین و همکاران، 2002، کریک و گرات پیتر 1995، براون، آتکینز، آزبورن و میلنامو، 1996، کریک، 1996) و با توجه به فرهنگ ایرانی پرسشنامه‌ای حاوی 21 عبارت در زمینه پرخاشگری رابطه‌ای و آشکار فراهم شد فرنچ، جانسون و پیدا (2002) پرخاشگری رابطه‌ای را مشتمل بر سه بعد دستکاری روابط بین افراد، پخش شایعات بدخواهانه و طرد دیگران می‌دانند.

 

 

 

 

توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون‌یار  پویا

 

/ 2 نظر / 65 بازدید
بازي تراوين

با سلام وبلاگ خوبي داري عزيز اگه خواستي بازي انلاين بکني يکسري به سايت ما بزن بازي انلاين تراوين با عضويت رايگان و جوايز هفتگي و سرورهاي قدرتمند www.vikings.ir